FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
forum o Akwariach
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Rejestracja
Forum forum o Akwariach Strona Główna
->
Gatunki
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Informacje
----------------
Szukam Modów
Akwaria
----------------
Galeria
Wybór
Pomoc
Giełda
Ryby Akwariowe
----------------
Galeria
Rozmnażanie się ryb
Gatunki
Hodowla
Pomoc
Choroby
Giełda
Rosliny
----------------
Pomoc
Pielęgnacja
Galeria
Giełda
Inne sprzęty
----------------
Sprzęty
Gdzie kupić?
Pomoc
Giełda
OFF
----------------
Hyde Park
OFF Topic
Proponowane działy
Przedstaw się
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Kuciuk
Wysłany: Czw 21:31, 23 Mar 2006
Temat postu: Grupy ryb
Z punktu widzenia akwarystyki ryby dzieli się na 7 grup. Grypy te odzwierciedlają pewne wspólne cechy charakterystyczne takie jak kształt płetw, pyska, całego ciała i inne.
1.Kąsaczowate. Pysk ryb z tej grupy jest umieszczony końcowo i jest wyposażony w zęby. Kąsaczowate mają najbardziej "rybi kształt", posiadają niewielką płetwę tłuszczową. U samców niektórych gatunków można zaobserwować niewielki haczyk na płetwie odbytowej. Te rybki mają ciało pokryte łuskami często jaskrawo ubarwionymi i mocno połyskującymi. Przykład: Neon Innesa.
2.Karpiowate (podgrupa Brzanki i razbory). Podobnie jak kąsaczowate mają klasyczny rybi kształt, ciało pokryte łuskami, zazwyczaj jaskrawo ubarwionymi, a pysk zazwyczaj końcowy nie ma zębów. U większości gatunków można zauważyć małe wąsiki. Nie posiadają płetwy tłuszczowej, a grzbietowa umieszczona jest najczęściej w tylniej części ciała.
3.Przydenne (podgrupa Sumiki). Wśród ryb przydennych można wyróżnić grupę sumików - charakteryzują się tym, że posiadają od 4 do 8 par wąsików. Płetwa grzbietowa posiada twarde promienie i czasami jest ząbkowana. za płetwą grzbietową znajduje się płetwa tłuszczowa bez promieni. Ryby przydenne mają spłaszczony brzuch i pysk dolny. Nie mają łusek, a niektóre gatunki posiadają kostną okrywę. Zazwyczaj ryby te zjadają pokarmy roślinne, ale także żywe, mrożone i wszystkie resztki z dna. Przykład: kiryski
4.Ryby żyworodne. Są to mniejsze rybki - ich długość rzadko przekracza 6cm. Nie mają płetwy tłuszczowej, a grzbietowa znajduje się przeważnie z tyłu ciała. Głowa i częściowo grzbiet są silnie spłaszczone, a pysk skierowany ku górze, co ułatwia im pobieranie pokarmu z powierzchni wody.
5.Pielęgnicowate. Ryby te są przeważnie jaskrawo ubarwione z paskami poziomymi lub poprzecznymi. Mają pysk końcowy. Ich cechą charakterystyczną jest długie opiekowanie się potomstwem. Nie posiadają płetwy tłuszczowej. Przykład: Pielęgnica Ramireza, Paletka, Skalar
6.Labiryntowe. Te ryby posiadają zazwyczaj silne kolory i marmurkowy wzór. Posiadają silnie rozbudowane płetwy (gatunki pochodzące z rejonów Azji mają większe płetwy odbytowe). Rybki z rejonów Afryki mają także lekko ząbkowaną górną część pokrywy skrzelowej. Płetwy piersiowe często są wąskie i podłużne. Ryby te co kilka minut podpływają do powierzchni by zaczerpnąć powietrza atmosferycznego, co jest związane z budową ich układu oddechowego tzw. labiryntu. Pobierają one tlen zarówno z wody jak i z powietrza.
7.Inne gatunki Zaliczają się tu gatunki nie pasujące konkretnie do jednej z pozostałych grup. Wśród nich rozróżnia się podgrupy takie jak tęczankowate, piękniczkowate.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin